Tuesday, October 16, 2012

ALBUM / Pet Shop Boys: Elysium

Alig három év telt el a Yes óta, de a Pet Shop Boys máris elkészítette újabb albumát, amit ezúttal Los Angelesben vettek fel, Andrew Dawson producer segítségével.

Szerencsére a Kanye West-producer semmiféle hip-hop-os hatással nem bírt az albumra, és egy ízig-vérig Pet Shop Boys-os lemezt kaptunk, ami egyszerre friss és modern is, de kissé a múltba is mereng helyenként, és megidézi a dicső 80as éveket. Ha valaki például meghallja az Elysium egyik csúcsát, az A Face Like That-et, valószínű rögtön beugrik neki a Domino Dancing, de még a Love Comes Quickly alapjai is felsejlenek benne. A nyitó Leaving hallatán pedig némileg a Being Boring és a Before juthat eszünkbe - bár ezek már a 90es évek dalai.
A gyors és pattogós Yes után az Elysium visszavesz a tempóból, és egy főleg középtempós/lassú, melankolikusabb, szomorkás albumot készítettek most a fiúk, amin az atmoszféra dominál, és helyt álló az állítás, miszerint meleg, mély elektronikus dalok hallhatóak a lemezen, amire a lassú Invisible a legjobb példa, aminek mély hangzása igazán csak nagy teljesítményű mélynyomóval jön ki. A lassabb dalok közé tartozik még a rövidke, electrós Your Early Stuff, aminek szövegéül olyan mondatok szolgálnak, amit mind-mind Neil-nek modtak mások, pl. taxisok. Aztán ott van még a szépséges, gitárral színezett ballada, a Breathing Space, ami leginkább úgy hangzik, mint egy William Orbit munka. Szépséges, torokszorító dal. A lassú dalokhoz tartozik még a Depeche Mode-os hangzású Everything Means Something, amiben a hűvös, hideglelős részek, és a lágyabb refrén váltogatja egymást. Ez a dal tömény lúdbőr, és a Pet Shop Boys életmű egyik csúcsa. A musical-es Hold On szintén lassú darab, ami viszont nem feltétlen kéne a lemezre, bár zeneileg nem rossz darab, de inkább csak lehúzza a lemez színvonalát, ahogy a 60as éveket idéző Give It A Go se lett volna baj, ha lemarad. Az első kislemeznek választott Winner pedig tipikusabb PSB már, de sajnos ez is egy elég gyenge dal. Zeneileg némileg a Jealousy-t idézi, de színvonalra nem közelíti meg azt. Az Elysium azért nem csak lassú dalokból áll, van rajta néhány igazi discós darab is, mint a már említett, lágyan táncos Leaving, vagy a bombasztikus A Face Like That, amit átsző egy trópusi viharos téma, ami zeneileg is jól megjelenik benne, amitől igazán atmoszférikussá válik a dal. A Memory Of The Future szintén egy húzós electro-dance, ami teljesen olyan, mintha a Yes-ről maradt volna - ez az album legmodernebb hangzású dala. Az ötletes szövegű Ego Music ("Me me me me, yes yes yes yes, you you you you, no no no no") pedig a Kraftwerk előtt tiszteleg, a záró latinos, középtempós discós Requiem In Denim And Leopardskin pedig a 96-os Bilingual album hangulatát hozza vissza.
Sokszínű az Elysium, mégis egységes, amin csak néhány kilógó dal található, a maradék viszont igazi telitalálat. Nagyon szépen felépített és összerakott lemez lett, az igényes és gazdag hangzásvilágról pedig nem is beszélve! Egy igazi kora őszi, naplementés lemez.
A szépséges lemezborítót természetesen most is Farrow készítette, amiből rendhagyó módon kétféle is készült most, egy vizes, és egy felhős is. Egyik szebb, mint a másik, de a felhős talán jobban tükrözi a lemez melankolikus hangulatát.
Az utóbbi albumoknál már szokássá vált, hogy a limitált kiadáshoz jár egy nívós bónusz lemez is. A bónusz korong most is megvan, csak sajnos ezúttal érdektelen lett, ugyanis új számok, vagy remixek helyett most az album instrumentális verzióját kapjuk meg a CD2-n. Persze biztos van aki örül neki és tud mit kezdeni vele.


7/10

No comments: